301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


جمعه 5 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 03:45

868. نوع پرسش سوال در جواب تاثیر می گذارد


این مطلب فکر می کنم خیلی ساده باشد. شاید چیزی باشد که هر کدام از ما هر روز با آن سر و کار داریم. ولی وقتی آدم کمی به آن فکر می کند، می بیند چقدر چیز ظریفی است. آدم می تواند یک سوال را ده مدل مختلف بپرسد و یا یک مطلب را به ده طریق مختلف بگوید. و بسته به این که چگونه سوال را بپرسی، جواب متفاوتی خواهی گرفت. شاید خواننده ی محترم الان با خودش فکر کند: «خوب این که واضح است. بشین و بفرما و بتمرگ همگی به معنای نشستن است. نویسنده ی وبلاگ که چیز جدیدی نمی گوید!».

بلی. بنده هم نمی گویم مطلبم جدید است. بلکه می گویم جای فکر دارد.


چندی پیش یک مصاحبه قدیمی از همان دوران جنگ 33 روزه بین اسرائیل و حزب الله  (از شبکه ی انگلیسی اسکای) می دیدم که در آن خبرنگار از مهمان برنامه می پرسید: «چطور حمله های حزب الله علیه اسرائیل را توجیه می کنید؟»

همین جا مهمان برنامه با زکاوت مداخله کرد و گفت: «چه سوال مغرضانه ای! اتفاقا این شما هستید که باید عملکرد اسرائیل که به لبنان حمله کرده است را توجیه کنید. من نباید چیزی را توجیه کنیم. این شما هستید که باید اشغال سرزمین های دیگران را توجیه کنید!».

در این لحظه خبرنگار کاملا جا خورد. اصلا توقع نداشت این گونه در همان اول مصاحبه مچش گرفته شود.


این طور شد که به فکر فرو رفتم. واقعا در طول روز چقدر رو به رو می شویم با این گونه مسائل که کاملا ندانسته مورد تاثیر آن ها قرار می گیریم؟ چقدر از عقاید و نظرهایمان به حقیقت نزدیک است، و چقدر از آن ها زاده ی نحوه ی جمله بندی کسانی است که موضوع را برای ما تعریف کرده اند؟ ما چقدر تحت تاثیر ادبیات دیگرانیم؟ فکر می کنم جوابش «خیلی» باشد.

برچسب‌ها: رسانه، فرهنگ، انگلستان، سیاست، اخبار، یهودی، جنگ، عقل، غرب


ابزار امتیاز دهی