X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

301040 وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً...

و با موسى 30 شب وعده گذاشتیم و آن را با 10 شب تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش 40 شب تمام شد... اعراف142


پنج‌شنبه 16 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 22:56

899. پست: یک اختراع ایرانی


امروز یک سخنرانی در مورد تاریخ دنیا توسط یکی از پروفسورهای مطرح آمریکایی را گوش می کردم. ایشان در مورد تمدن های گذشته صحبت می کند و مسائل مختلفی را مطرح کرده و تحلیل می کند. این سخنرانی ها مجموعه ای به طول حدود 15 ساعت است که تاریخ بشر را به صورت خلاصه بیان می کند.


در میان صحبت های امروز این جمله من را به فکر فرو برد:

"پرشیا (ایران) اولین تمدنی بود که سیسپم پست را اختراع کرد".


دوستانی که در اروپا زندگی کرده باشند، می دانند که چقدر این خارجی ها تلاش می کنند اگر چیزی را اختراع یا کشف کرده اند، آن را به گونه ای حفظ و نگهداری کنند که زبانزد دنیا شود. به عنوان مثال عنصر "فسفر" در سوئد کشف شد، و به همین دلیل امروزه سوئد یکی از بزرگترین تولید کنندگان کبریت در دنیا است (نوک کبریت از گوگرد استفاده می کند). این حس تملک بر روی چیزی که یک کشور اختراع یا کشف کرده است به شدت در انگلستان و فرانسه هم دیده می شود. مخصوصا این انگلیسی ها خیلی به تاریخ خود می بالند و اختراعات خودشان را به گونه ای با کیفیت حفظ می کنند که گویا سر قفلی آن دست خودشان است.


امروز با خودم فکر می کردم که چقدر خوب می شد اگر سیستم پستی ایران به گونه ای خودش را اداره می کرد که زبانزد خاص و عام شود. یعنی به گونه ای عمل کند که همه در گوشه ی ذهن خودشان بدانند که پست اختراع ایران بوده است و امروزه هم حرف اول را در این زمینه می زند. ناگفته نماند که وضعیت پست کشور در حال حاضر نسبتا خوب است (خیلی خیلی بهتر از کشورهای جهان سوم دنیا است. اگر داستان های مربوط به پست در کشورهایی مانند بنگلادش را برایتان تعریف کنم، حاضر خواهید شد پست ایران را حلوا حلوا کنید و بر روی چشم خود بگذارید). ولی آرزوی من این است که کاش آن قدر پست ایران خوب بود که خیره کننده بود! مثلا به جای پست دی اچ ال یا پست فد اکس، مردم دنیا از پست ایرانی استفاده می کردند و در واقع اصالت و تارخیچه ی این اختراع در روح پست ایرانی دیده می شد.


نمی دانم، این افکار فقط یک فکر گذرا بود. قطعا نیاز به تحلیل اقتصادی دارد تا ببینیم اصلا توجیه پذیر هست یا خیر.

برچسب‌ها: فرهنگ، تاریخ، انگلستان، ایران


ابزار امتیاز دهی